Svatební dekorace svépomocí (DIY)

Svatební dekorace svépomocí (DIY)
1. květen 2018
Tlačí Vás již tak vysoký svatební rozpočet, ale chcete mít krásnou dekoraci, o které budou všichni básnit ještě dlouho po svatbě? Hitem posledních svatebních sezon jsou originální dekorace. Pokud máte dostatek času, tak se neváhejte pustit do výroby.

Možností jsou spousty. Níže najdete pár tipů

Máte doma miminko, kterému kupujete příkrmy nebo přesnídávky v lahvičkách? Výborně. Pokud ne, zaúkolujte rodinné příslušníky nebo kamarády. Jistě mají doma spoustu sklenic od jogurtů, či staré zavařovačky. Skleničky zbavte papírových nálepek (nejjednodušší je namočení v horké vodě nebo nechte umýt v myčce) a ozdobte je krajkou, jutou, sisalovým provázkem, sušenými květy, drátkem… zkrátka vším možným, co máte zrovna při ruce. Nebojte se také různorodosti. Každá sklenička nemusí být stejná ;) Můžete je dát na stůl, zavěsit do prostoru, na stromy, trámy nebo s nimi ozdobit například prostor baru. Kombinujte květiny spolu se svíčkami a výsledek bude úžasný.


Papírovou krajku, která se běžně používá pod dorty lze využít ještě i jinak. Vyrobte si z nich kornouty na rýži, obalte s nimi příbory nebo vázičky, udělejte kapsičky na příbory nebo „dečky“ do sladkého baru. Budete překvapení, kolik parády s nimi uděláte.


Krásně vypadají také lahve od vína. Naplánujte si tuto dekoraci dostatečně dlouho dopředu, abyste stihli mít dostatečné množství. Nemusíte se ale kvůli tomu upít k smrti, stačí opět poprosit rodinu či známé. Jistě se za Vás rádi obětují :). Lahve poté použijte jako vázičky, tj. dát do nich květiny nebo do průhledných lahví dát světýlka a použít je jako lucerničky. Lahve také můžete nastříkat různými barevnými spreji – zlatou, stříbrnou, měděnou, růžovou, bílou…
A když už budete v tom pití vína, nezapomínejte na korky. Ty lze použít jako stojánek na jmenovky nebo z nich udělat symbol srdce, případně příjmení novomanželů. Lépe vypadají samozřejmě korky klasické a nikoliv umělé.


Dekoraci v přírodním stylu lze doplnit také o dřevěná kola. Stačí mít jen kamaráda s motorovou pilou a dostatečný počet kmenů. Zeptejte se také na místní pile. Pokud nepřichází v úvahu ani jedna varianta, tak je samozřejmě možné si je také půjčit v mnoha provedeních a velikostí.


Máte doma staré záclony či krajkové dečky po babičce? Nebojte se je využít. Vintage styl můžete kombinovat dle libosti. Ze záclon můžete nastříhat pruhy látky, které využijete jako přehozy na židle nebo běhouny uprostřed stolu, či jimi ozdobíte trámy, sloupy, schody…pro boho či gypsy svatby úplně jako dělané.


Dnes téměř již na každém kroku seženete různě velké palety všech možných typů. Ať už klasické EUR palety nebo atypické poslouží úplně stejně. Paletu poté můžete využít jako „stojan“ na harmonogram, kde na každou příčku napíšete čas a událost v této době. Případně také jako ukazatel. To se opravdu hodí v místě, které je rozlehlé. Vyhnete se tak tomu, že Vám hosté budou bloudit po okolí, místo svatebního veselí. Použít také můžete různá prkna, která zbrousíte do špiček, tím vytvoříte šipky a hostům orientaci v prostoru ušetříte. Ukazatelé také doporučuji, v případě, že je Vaše svatba v nepříliš přístupném místě – les, louka, hájenka apod…Zviditelnit můžete ještě balonkem či různými fáborky. Elektronická navigace ne vždy funguje na 100% a na to je třeba při plánování svatby myslet dvojnásob.

Máte sklep či půdu plnou starých kufrů po dědečkovi? Nebojte se je využít. Vyjímat se mohou například v pánském koutku, který nyní získává více a více na popularitě. Případně také můžete použít jako místo, kam budou hosté dávat svatební přáníčka.

Na výsluní se začínají opět dostávat smaltované či cínové nádoby. Proberte sklepy, půdy, obejděte bleší trhy a hledejte poklady. Nic se Vám nepodařilo sehnat? Nezoufejte. Také půjčovny dekorací s těmito typy počítají a mají širokou nabídku. Nádoby na mléko či staré konve využijte k dekoraci. Nezapomeňte do nich dát spoustu květin, nejlépe z okolních luk.


Mnoho nevěst v dnešní době touží po nádherném běhounu z eukalyptu. Jenže při zjištění ceny padají často do mdlob, této myšlenky se pouští a nahrazují textilními běhouny. Ještě z boje neutíkejte, bitva není prohraná. Jen to chce vzít od lesa a to doslova. Využijte břečťan, který roste všude jako plevel a vydrží dlouho zelený – od jara do podzimu (občas i v mírné zimě). Ozdobte s ním hojně svatební tabuli, větvičku položte na talíř, zakomponujte do zdobení slavobrány či tabuli s harmonogramem. Překvapí Vás, jak tato nenápadná rostlinka vypadá skvěle.


Je mnoho a mnoho věcí, které se dají při zdobení Vašeho svatebního místa a velkého dne použít. Proto mějte oči otevřené, třeba je najdete doma či v blízkém okolí u známých a ti Vám je jistě rádi půjčí :).


Pavlína Mikešová ze Svatebního krámku

 

Foto: vlastní archiv Eventino