10 rad pro výběr místa, kde si to konečně řeknete...

10 rad pro výběr místa, kde si to konečně řeknete...
1. února 2017
Co? Přece „ANO“! Volba vhodného dějiště je jednou z nejdůležitějších položek svatebního plánování, od níž se bude odvíjet atmosféra a nálada celého dne. Neponechejte nic náhodě a inspirujte se našimi tipy.

1. Plánujte dopředu

Počítejte s tím, že zvlášť v hlavní svatební sezóně je o zajímavá místa velký zájem a že si řada párů dnes rezervuje vybranou lokaci i s ročním předstihem. Svatební přípravy by sice neměly připomínat chrtí závody, ale i tak výběru místa platí přímá úměra: čím dřív s hledáním začnete, tím máte větší šanci, že kápnete na to pravé.

2. Otestujte na vlastní kůži

Lustrování internetu vám určitě poskytne skvělý odrazový můstek. Nezůstávejte ale jen u něj a vypravte se na vytipovaná místa osobně. Nasávejte atmosféru, testujte degustační menu, zkoušejte služby a klaďte všetečné dotazy. Možná budete mít to štěstí a natrefíte na pár, který už to má za sebou a od něhož získáte reference z první ruky.

3. Myslete na hosty

Jasně, že je to především váš den. Pokud ale zrovna neplánujete komorní svatbu na pláži, vyplatí se vám vzít v potaz i potřeby ostatních aktérů. Jakkoli je lákavá představa svatebního obřadu na vrcholku hory, zvažte, zda chcete mít na své svatbě spíš prarodiče nebo Reinholda Messnera. Stejně tak nezapomeňte ani na nejmenší hosty a jejich unavené rodiče, kteří stoprocentně ocení pohodlné zázemí s možností ponechat dítě na chvilku svému osudu v hracím koutku.

4. Vše na jednom místě?

Spojení obřadu, hostiny a dalšího svatebního programu na jednom místě je optimální. Vyhnete se zbytečným průtahům zavánějícím nudou a zatížíte méně své nervy. Nezapomeňte se ale přesto zeptat na případné poplatky navíc za obřadní prostory. Ne všude jsou zahrnuty v ceně.

5. Prověřte kapacitu

Jakkoli vám připadají vybraná místa jako z Pinterestu, nenechte se unést čistě vizuálním dojmem a myslete i na prozaičtější záležitosti, jako je jejich kapacita. Nespoléhejte na to, že vám někteří pozvaní hosté na poslední chvíli odřeknou účast, a dejte přednost místům, která vám zajistí alespoň minimální rezervu. Zvlášť pokud vaše rodiny a party kamarádů připomínají Hujerovi s těžko identifikovatelným počtem členů.

6. Heslem dne je variabilita

Čím víc se bude svatební den blížit, tím bujnější bude i vaše fantazie ve vymýšlení katastrofických scénářů. Ušetřte své nervy volbou místa s flexibilními možnostmi. Sníte-li o svatbě na venkově, poohlédněte se například po starých statcích, které nabízejí jak romantická zákoutí pro svatbu pod širou oblohou, tak stylové stodoly skýtající příjemné útočiště při nepřízní počasí.

7. Správné načasování

Pátrejte po vhodném místě pro svatbu i s ohledem na předpokládaný časový harmonogram. Pokud se za vámi budou sjíždět hosté ze všech koutů republiky, preferujte lokace, které počítají se svatbami jako s celovíkendovými akcemi. Je příjemné mít čas na to se v klidu a pohodě ubytovat, rozkoukat se, probrat poslední detaily a po svatbě věnovat pár hodin zaslouženému spánku a odpočinku. Nemluvě o tom, že vám nebude za krkem funět další svatba.

8. Zkouška empatie

Fantazii, jak udělat ze svatby originální akci, se meze nekladou. Přemýšlíte-li o něčem, co se vymyká běžnému standardu, nezapomeňte to však předem probrat s majitelem či provozovatelem místa konání. I například takové rozlévání slivovičky, kterou při vašem narození zakopali rodiče či prarodiče doma na zahradě, může být v některých zařízeních problém.

9. Udělejte inventuru

Mnoho míst má dnes už velmi slušně vybavený inventář, včetně například kvalitního ozvučení, osvětlení, výzdoby nebo venkovního topení. Nezapomeňte se s jeho možnostmi seznámit, abyste získali přehled, co všechno musíte obstarat ve vlastní režii.

10. Používejte slovo svatba co nejméně

Ze zajišťování svateb se stal v posledních letech obrovský byznys stavící často na tom, že je pár za vysněné prožití svého dne D ochoten výrazněji pustit žilou bankovnímu kontu. Stačí slůvko a hned máte vše od šatů až po dort s extra svatební přirážkou. Zvažte priority a posuďte sami, zda má cenu platit například za služby svatební floristky, když máte za humny perfektní květinářství, kde pořídíte všechno potřebné za hubičku.

 

A. Martinková

Foto: pinterest.com